Պետության սահմանադրության դեմ ոտնձգություն
Կրթության և մշակույթւ այլասերում
Պատմության կեղծարարություն
Արարատ միրզոյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարն է: Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության ամենաազդեցիկ անդամներից մեկն է: Եղել է ՀՀ փոխվարչապետ և ազգային ժողովի նախագահ: Մասնագիտությամբ պատմաբան է, ունի նաև հոգևոր կրթություն: 2010-ականների սկզներին հավաքագրվել է թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից, սակայն ԱԱԾ-ի կողմից բացահայտվել է և վերահավաքագրվվել է որպես ԱԱԾ-ի գործակալ: ԱԱԾ-ի համար աշխատելու ընթացքում կրել է Օմեգա կեղծանունը: 2021 թ.-ին վերստին հավաքագրվել է թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից: հավաքագրման արդյունքում ստանձնել է Հայաստանի դենացիֆիկացիայի հանձնառությունը: 2022 թ.-ին Պրահայի գործընթացի շրջանակներում գրավոր ձևով , պաշտոնապես ճանաչել է ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը , իսկ Արցախը ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս: 2022 թ-ից սկսված Պրահայի գործընթացի և դրան հաջորդած գրծընթացների ընթացքումև շրջանակներում հրաժարվել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքից և Հայաստանի որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի դերից: Սա ՀՀ անկախության հռչակագրի, ՀՀ սահմանադրության, ՀՀ օրենքների, ՀՀ ազգային անտանգության ռազմավարության, միջազգային իրավական հիմնարար նորմերի և սկզբունքների խախտում էր: Այդ որոշումները հակասում էին նաև քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության 2021 թ.-ի նախընտրական ծրագրին և կառավարության ծրագրին: 2022 թ.-ից սկսել է հանդես գալ <<հայ-թուրքական հաշտեցման>>, <<հայ-թուրքական սահմանի բացման>>, <<ադրբեջանի հետ խաղաղություն կնքելու>>, <<ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիա ու դեմարկացիա իրականացնելու>> օրակարգերով: Չարաբաստիկ Պրահայի հռչակագրի ստորագրողն է: Բազմիցս Ալմաթի հռչակագիրը անվանել է Հայ-ադրբեջանական սահմանի գծման հիմք և այդ գաղափարը դարձրել է պետական քաղաքականություն: