Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ ազգային ժողովի նախագահն է : ՔՊ վարչության անդամ է : Իշխող կուսակցության ամենաէքսցենտրիկ, ատելի ու ծաղրելի ֆիգուրներից մեկն է: Նիկոլ Փաշինյանի ամենանեղ շրջապատի ներկայացուցիչ է : Սերտ հարաբերություններ ունի Խաչատուր Սուքիասյանի և Վանեցյանի հետ: Ռուսաստանի շահերի գործակալ է: Հավաքագրվել է ռուսական հատուկ ծառայությունների կողմից դեռևս 2010-ականներին: Նիկոլի թիմի ռուսամետ թևի ղեկավարն էր մինչև 2021-2022 թթ.-ը: Սակայն 2021 թ-ին ռուսական վերահավաքագրումը ձախողվեց: Փոխարենը 2021 թ.-ին Ալեն Սիմոնյանը հավաքագրվեց թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից: հավաքագրման արդյունքում ստանձնեց հայաստանի ապամոռալիզացիայի , ազգային և բարոյական արժեքների նսեմացման , հրապարակային ոտնահարման գործառույթը: հայ ազգի և հայաստանի ապամոռալիզացիայի գործընթացի կուրատորն է : Ներգրավված է նաև Հայաստանի դենացիֆիկացիայի գործընթացում: Սերտ ուղղահայաց հարաբերություններ ունի Իսրայելի կնեսսետի ռուսամետ պատգամավորների հետ: Աչքի է ընկնում ցինիկ, սադրիչ, հրահրող հայտարարություններով և պահվածքով: հայտնի է միջադեպը որի ընթացքում թիկնապահների օգնությամբ թքել էր ՀՀ քաղաքացի երեսին: Այդ իրադարձությունից հետո ստացել է Ուղտ մականունը: Մինչ այդ կրում էր հորթ կեղծանունը իր արտաքինի համար: Թմրանյութերի սիրահար է, որի պատճառով ստացել է ուռող Ալենչո մականունը: Մարիխուանայի վաճառքի և օգտագործման օրինականացման կողմնակից է: Տարիներով զբաղվել է լրտեսությամբ հօգուտ ՌԴ-ի: <<Հայաստանը ադրբեջանից պետք է գազ գնի>> թեզի հեղինական է: Հակառուսական հայտարարություններով փորձում է արևմտամետ կամ ժողովրդավար երևալ, իսկ իրականում դրանով սպասարկում է ռուս-թուրքական համատեղ շահերը և ռուս-թուրքական ռեգիոնալիսատական ուժերի հարաբերակցությունը: հայտնի ֆեյքերի ֆաբրիկայի կուրատորն է: Սոցիալական ցանցերում կեղծ օգտահաշիվներ բացելով և դրանք համակարգելով փորձում է տեռռոռի ենթարկել հայ հասարակությանը և հանրային կարծիք ձևավորել: Նիկոլի զոմբիների կուրատորն է: